Hovorí sa, že ak chcem zmeniť svet, musím zmeniť najprv seba. A v tomto roku toho bolo naozaj veľa.  Všetko čo som urobil mi prinieslo novú skúsenosť, alebo príležitosť (aj keď som vtedy o tom nevedel). Takto pred rokom by som asi na väčšinu z toho ani nepomyslel. Mal som zapísané prvé skúšky v slávnom AISe. Cez Vianoce sa mi učiť nechcelo, ale nejako som väčšinu skúšok zvládol. Skúškové bolo pre mňa vždy zvláštne obdobie, lebo som sa ani neučil, ani som nič zmysluplné neurobil. Takže som bol rád, keď sa to všetko skočilo.

Konferencia

Po skúškovom som sa vrátil naspäť do zabehaných koľají – vlak, škola, práca na konferencii, občas večer nejaká prednáška v spote alebo connecte, vlak a domov sa vyspať. Pri škole som pracoval na konferencii Develop_IT, čo bola veľká výzva. Prvý krát niečo záležalo najmä odo mňa. Nebola to úplna katastrofa, no naprik tomu sa mi výsledok nepáčil. Naučil som sa však viac ako počas vysokej.

Koniec škole

Po konferencii som zistil, že mám zrazu veľa voľného času, tak som začal rozmýšľať čo ďalej. Plánoval som podnikanie, no už sa znovu blížilo moje neproduktívne obdobie – skúškové. Zo zimného semestra mi zostala jedna skúška. Okrem toho som si stále viac uvedomoval ako ma škola nebaví. Časom z toho vznikol odpor k učeniu. Najľahšie sa účím v praxi a navyše mi teória nedávala veľký zmysel. Na skúšky som sa neučil, ale šiel som aspoň skúsiť či motyka vystrelí. Nevystrelila. Zo školy som po dvoch rokoch odišiel a začal si užívať leto. Bolo to ťažké vysvetliť rodičom, no po čase to začali rešpektovať.

Stážisti

Na leto som chcel odísť do USA, no počas študentských čias som si veľa nenašetril. Preto som začal uvažovať nad anglickom. Popri tom cestoval do Bratislavy na brigádku. Neskôr to už bolo iba k vôli stážistom z cudzích krajín. Bol som rád, že si môžem zlepšovať angličtinu a spoznávať iné kultúry aj u nás doma. Po troch týždňoch s nimi mi zavolali z agentúri, že našli pre mňa prácu v UK.

Odchod do zahraničia

Od agentúri som požadoval prácu v anglicku s tým, že nechcem ísť do Írska alebo Škótska. Povedali mi, že sa pokúsia, no nevedia to garantovať. Tiež nevedeli zaručiť ani druh práce a musel som byť spokojný s akoukoľvek pozíciou, alebo zaplatiť aj tak. Našli mi nočné na severe Škótska. Chcel som skúsiť dobrodružstvo, tak som to vzal. Prvý krát som bol ďaleko od domova. K vôli poplatkom v agentúre a krkolomnému deadlineu nástupu do práce som si musel vziať prvú pôžičku.
Malá rada pre tých čo chcú ísť pracovať do hotela v UK: Druhý krát by som už nešiel cez agentúru. Stačí si vygoogliť zoznam hotelov, alebo skupinu hotelov (jeden majiteľ) a poslať im CV + nejaké video o sebe. Netreba platiť nezmyslne vysoké poplatky a môžeš si vybrať lokalitu kde chceš pracovať.

Nová práca

Ako sa môj pracovný pobyt v UK blížil ku koncu, tak som na facebooku zbalal, že TRIAD hľadá dvoch ľudí – online manažéra a web developera. Chcel som sa prihlásiť na web developera, no keďže ma už programovanie veľmi nabaví, tak som začal uvažovať nad druhou možnosťou. Najprv som si netrúfal, no kamoš mi napísal, aby som neváhal. Za to mu veľmi ďakujem. Chcel som ísť ďalšie leto do USA, no povedal som si, že ak ma zoberú, tak to odložím. Po prchode domov som šiel na pohovor. Dostal som na doma malú úlohu a vzali ma. Síce nie na to čo som chcel, ale pracovať account je ešte lepšie 🙂 Mám skvelých kolegov a do práce sa teším (aspoň zatiaľ, uvidíme čo ma ešte čaká :D).

Nové bývanie

Nie, nemyslím reláciu s Vladom Voštinárom. S novou prácou som odišiel z rodičovského domu bývať do Bratislavy. Teraz mám viac slobody, a tým aj zodpovednosti.
Medzi tým sa toho stalo veľa. No toto sú pre mňa najväčšie míľniky, ktoré zmenili moje životné smerovanie.