Keď som si pred pár rokmi zakladal živnosť, tento článok by sa mi neuveriteľne hodil. Rozhodol som sa teda spísať všetko, čo som sa za ten čas naučil a odovzdať svoje know-how vám.
Pracovať na živnosť alebo „externe“ môže byť výhodné ako pre živnostníka, tak aj pre firmu. Prečo?
Výhody pre živnostníka:
- prvý rok neplatí sociálne odvody
- finálne mu zostane viac, ako by mal pri pracovnom pomere na plný úväzok (suma na faktúre často krát vyzerá atraktívne)
- môže pracovať s výškou odvodov
Nevýhody pre živnostníka:
- je povinný sám si platiť odvody (znamená istú prácu navyše)
- vzniká ďalší náklad na financovanie účtovníka
- pri minimálnych odvodoch treba počítať so sporením na dôchodok (na ten treba ale myslieť v každom prípade)
Možné výhody pre firmu:
- nemusí riešiť odvody za zamestnanca (uhrádza len faktúru)
- reálne môže ušetriť, kedže nie vždy ju zamestnanec stojí rovnakú sumu, akoby musela platiť pri pracovnom pomere na plný úväzok (TPP)
- ďalšie výhody, ktoré sú vecou dohody medzi živnostníkom a firmou
Kde vidím najväčší problém?
Najväčší problém pre živnostníka môže nastať, ak pre firmu pracuje rovnaký čas ako ostatní zamestnanci na plný úväzok, ale za iných podmienok.
Je možné, že po odpočítaní všetkých odvodov a ďalších nákladov (účtovníctvo, prípadné sporenie, …) mu zostane len o niečo vyššia suma, akú by mal pri pracovnom pomere na plný úväzok.
Preto si treba dávať pozor na to, čo je obsahom pracovnej zmluvy (a aj každej inej, ktorú podpisujete). Aj keď živnostník môže mať vo finále plat podobný TPP, firma mu nemusí poskytovať všetky zamestnanecké benefity, ak sa vopred nedohodnú inak.
Ak uvažujete nad pracovným pomerom na živnosť, odporúčam vám sústrediť sa práve na tieto oblasti:
1. Dovolenka
Pracovať non-stop nie je možné, preto je nevyhnutné dohodnúť sa na počte dovolenkových dní. Zo skúseností odporúčam každú faktúru vynásobiť číslom x 1,09, čo by malo približne pokryť čas neplateného voľna v priebehu roka.
2. „Sick days“
Niektoré firmy ponúkajú svojim zamestnancom uplatniť si „sick day“ ako jeden zo zamestnaneckých benefitov, kedy v prípade choroby NIE JE nutné pracovať či už z firmy, alebo z domu.
3. Ďalšie zamestnanecké benefity
Predtým, než sa stanete živnostníkom je ideálne zistiť, aké ďalšie benefity poskytuje firma, pre ktorú budete pracovať, či už sa jedná o zamestnanecké zľavy, príspevky, alebo iné bonusy.
Prečo je dôležité vypýtať si k zmluve zamestnanecké benefity / bonusy?
Medzi výsledkom práce živnostníka a zamestnanca na plný úväzok by prakticky nemal byť žiadny rozdiel. Prečo by ste sa teda mali byť ukrátený o zamestnanecké benefity, ktoré využívajú vaši kolegovia? Zvážte sami, a na základe toho sa na nich snažte dohodnúť pred podpisom zmluvy.