Do nedávna som banke banke platil za využívanie bežného účtu 6 € mesačne. To je mínus 72 € každý rok. Po pár zmenách v bankových produktoch dostanem od banky približne plus 100 € za rok. A tie môžem minúť akokoľvek chcem. V tomto článku sa venujem zmenám v nastavení s bankou, ktoré som urobil.

Minule som napísal krátky sumár o mojom finančnom systéme, podľa ktorého som začal tento rok fungovať. Pomaly som začal zbierať prvé ovocie, a preto chcem podrobenjšie rozobrať moje nastavenie fungovania s bankou. Krok po kroku. Všetko sú to jednorázové nastavenia, na ktoré už ďalej netreba myslieť.

Na úvod musím spomenúť, že všetko čo ďalej píšem sa týka účtu a kariet VÚB banky. Tá mi z viacerých dôvodov vychádza ako najvýhodnejšie. Keď mi to bude dávať zmysel, možno raz napíšem článok s porovnaním bankových účtov.

Bežný účet a poplatky

Samozrejme, ideálne je, ak je účet zadarmo. Ten sa dá zriadiť napr. vo Fio banke, 365ke alebo mBank. Tým však chýbajú niektoré produkty, ktoré aktívne využívam alebo nemajú podmienky, ktoré mi ponúka moja banka.

Základný poplatok vo VÚB za vedenie účtu je 6 € za mesiac. To je -72 € každý rok z rozpočtu. Nie je to veľká položka, ale za tú sumu si môžem trebárs kúpiť pekný darček k Vianociam. Len tak 🙂

Tento poplatok môže byť nižší až o 50 % alebo dokonca zadarmo.

  • Pri využívaní ďalších 2 bankových produktov k bežnému účtu máme zľavu 50 % (ktoré btw. nestoja nič navyše).
  • Pri využívaní 3 bankových produktov k bežnému účtu ho máme zadarmo.

Príklad taktýchto produktov: sporiaci účet, kreditná karta, pôžička, poistenie alebo investičný účet. V skutočnosti sa oplatia len prvé 2, takže ťa účet vyjde 36 € za rok. Dá sa zamyslieť aj nad životným poistením, ale to je samostatná kapitola.

Sporiaci účet

Ako som spomínal už minule. Vo VÚB je to výhodný produkt, pretože ak na sporiaci účet posielam aspoň 20€ mesačne cez trvalý príkaz, mám úrok +0,40% za rok.

Aspoň jeden takýto účet by mal mať vytovrený každý. A to práve účet, kde budeme držať finančnú rezervu (o tej som písal už minule). Tá by mala pokryť 6 mesiacov fungovania bez akéhokoľvek príjmu. Pre jednoduchosť výpočtu rátajme s mesačnými nákladmi 1 000 €. To sa rovná 6 000 €. Je to čiastka by sme každý na účte mal držať a nehýbať s ňou. So spomínaným úrokom 0.40% takto získame ročný úrok 24€.

Vypočítaj si výšku svojho ročného úroku prenásobením výšky svojej rezervy * 0.004.

Kreditná karta

Tento produkt nie je pre každého – iba pre ľudí, ktorí kartou mesačne zaplatia aspoň 300 €. Pri zlatej kreditke až 500 €. V opačnom prípade je karta za mesačný poplatok a to sa neoplatí. Ak sa ťa takáto čiastka týka, získavaš 2 veľké benefity (platí pri sa zlatej kreditke):

  1. Cashback z každej platby kreditkou
  2. Poistenie v zahraničí pre seba a 5 spolucestujúcich

Ak by som kreditkou zaplatil presne 500 € mesačne a pracoval s cashbackom chytro, získam na ňom cca 60 € za rok (ak rátam s 1% priemerom). Na poistení ušetrím približne 30 € za rok, čo je plus do rozpočtu. Tejto téme sa venujem v samostatnom článku.

Takto by mal vyzerať zdravý základ, ktorý by sme mali mať všetci nastavený. Sú to drobné zmeny, ktoré sa v dlhodobom horizonte vyplatia.